Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2017

H Γερμανία σόκαρε τη Γαλλία και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Eurobasket

Η Γερμανία... σόκαρε την Γαλλία, αφού τη νίκησε με 84-81 και την «πέταξε» εκτός συνέχειας Eurobasket....
Στα προημιτελικά η ομάδα του Φλέμινγκ με κορυφαίους τους Σρέντερ (21π.) και Τάις (22π) και τον Ντε Κολό να είναι μοιραίος στο τέλος για τους «τρικολόρ».

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Τάις (22π.) και Σρέντερ (21π.) η ψυχωμένη Γερμανία επικράτησε της Γαλλίας με 84-81 και πέρασε στα προημιτελικά.

Ο Ντε Κολό ήταν μοιραίος στην τελευταία φάση, αφού αστόχησε σε τρίποντο και δεν έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Φουρνιέ με 27 πόντους.

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στο ματς, εκμεταλλεύτηκαν την αρχική αστοχία των Γερμανών και προηγήθηκαν με 10 πόντους (4-14) με το τρίποντο του Ντιαό στο 6', αναγκάζοντας τον Φλέμινγκ να καλέσει timeout. Οι Γερμανοί τα είχαν σπάσει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, σουτάροντας με 0/7, κάτι που επέτρεψε στην ομάδα του Κολέ να προηγηθεί με 10-19 στο 10'.

Ο Τίμαν ήταν κεφάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 4 σερί πόντους έγραψε το 21-27 στο 13, φτάνοντας τους 6 πόντους. Οι «τρικολόρ» δεν πτοήθηκαν και έφεραν πάλι τη διαφορά στους 10 (24-34) με το τρίποντο του Ντιαό. Ο Σρέντερ άρχισε να ξυπνάει στα τελευταία λεπτά της περιόδου, κάτι που ανέβασε την ομάδα του, η οποία πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο (34-40). Οι Γάλλοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (24 έναντι 12 των Γερμανών), ενώ οι παίκτες του Φλέμινγκ έκαναν μόλις 2 λάθη στο πρώτο ημίχρονο.

Oι Γερμανοί πλησιάσαν επικίνδυνα τους Γάλλους (49-51, 26'), αφού ο Σρεντερ συνέχισε να δημιοργεί προβλήματα στην ομάδα του Κολέ. Ο Τάις ισοφάρισε λίγο αργότερα (51-51), με τους παίκτες του Φλέμινγκ να καταφέρνουν να μειώνουν στο καλάθι με τον Σρέντερ (55-56).

Η παρέα του Σρέντερ πέρασε μπροστά με το καλάθι του Λο (58-56, 31') και έδειξε να παίρνει το momentum του αγώνα. Ο Φουρνιέ έδειξε την κλάση του και έδωσε προβάδισμα στους Γάλλους (64-65). Το σύνολο του Φλέμινγκ όμως έτρεξε ένα σερί 6-0 και έκανε το 70-65 (35') με τον Μπένζινγκ. Το ματς έγινε ροντέο στο τέλος με τον Φουρνιέ να κρατάει μόνος του τους Γάλλους, βάζοντας 5 καθοριστικούς πόντους για να κάνει το 84-81, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Μπένζινγκ έβαλε δύο καθοριστικές βολές και έκανε το 84-81. Όμως οι Γάλλοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά ο Ντε Κολό δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 34-40, 55-56, 84-81

Πηγή: gazzetta.gr