Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

Για τέταρτο ματς χωρίς νίκη στην Ιταλία έμεινε η Μίλαν

Δεν μπορεί να σηκώσει με τίποτα κεφάλι η Μίλαν. Οι ροσονέρι έμειναν για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη στο ...
πρωτάθλημα, αφού κόλλησαν στο 0-0 με την Τζένοα στο «Σαν Σίρο».

Η ομάδα του Μοντέλα μπήκε καλά στο παιχνίδι, όμως τα πάντα άλλαξαν στο 25ο λεπτό όταν χωρίς λόγο και αιτία ο Μπουνούτσι έριξε αγκωνιά σε αντίπαλο και αποβλήθηκε σωστά με απευθείας κόκκινη κάρτα. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι έπαιξαν αρκετά προσεκτικά κάτι που βόλεψε τους Γενοβέζους που δεν είχαν λόγο να ρισκάρουν. Η Μίλαν ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο 20λεπτο, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων καθάρισαν σχεδόν όλες τις φάσεις μπροστά από την εστία του Περίν.

Μεγάλη ανάσα πήρε η Ρόμα! Οι τζιαλορόσι δεν την… πάτησαν στην έδρα της επικίνδυνης Τορίνο και χάρη σε τέρμα του Κολάροφ στο 69ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να επιστρέψουν στις νίκες (1-0) μετά από την ήττα στο ντέρμπι με τη Νάπολι την προηγούμενη αγωνιστική.

Άνετο «διπλό» για την Φιορεντίνα. Οι βιόλα δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα στην έδρα της ουραγού Μπενεβέντου και πήραν το «τρίποντο» με σκορ 3-0.

Με το ζόρι η Αταλάντα, που λύγισε 1-0 στο Μπέργκαμο την Μπολόνια χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Κορνέλιους. Για τους φιλοξενούμενους αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα τραυματισμού στο 25ο λεπτό ο Βασίλης Τοροσίδης και υπάρχει αγωνία στο στρατόπεδο της Εθνικής ενόψει των αναμετρήσεων με τους Κροάτες για τα μπαράζ του Μουντιάλ.