Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2017

Εθνική Μπάσκετ: Νίκη με τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης από τον... Γιάννη Αθηναίου

Δείτε τα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα του αγώνα απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία. ...

Με πολλές απουσίες και αρκετά φρέσκα πρόσωπα, η αποδεκατισμένη "Επίσημη Αγαπημένη" κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τους αγώνες για τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ. Ποιός θα το έλεγε πως η ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας θα αποδεικνύονταν τόσο δύσκολο εμπόδιο;

Το τελικό σκορ 92-95 στην παράταση έχει την υπογραφή του Γιάννη Αθηναίου, που με μεγάλο τρίποντο από τα 7 μέτρα υπό πίεση, μόλις 3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, έδωσε τη νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας. Εγραψε από τα δικά του χρυσά χέρια το 92-94, για να ακολουθήσει το κλέψιμο του Γιαννόπουλου και 1/2 βολές του Μαργαρίτη.

Κάπως έτσι η Ελλάδα δεν έχασε ένα δικό της παιχνίδι και παράλληλα δεν πήγε χαμένη η μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση, που είχε 27 πόντους και 8 ριμπάουντ. Θα ήταν κρίμα και άδικο για τον αρχηγό για τα υπόλοιπα παιδιά να μην συνδυαστεί η πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με ένα θετικό αποτέλεσμα, διότι η Εθνική το άξιζε. Βρέθηκε στο +12 ενώ απέμεναν 3 λεπτά για τη λήξη, στο +8 στα 50'' και στο +4 στα 9''. Παρ' όλα αυτά τα πολλά λάθη έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, και αυτό αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ 37-37 με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Απόλυτη ισορροπία και στις δύο περιόδους, αφού η πρώτη είχε τελειώσει με 17-17.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά, η Μεγάλη Βρετανία ξέφυγε με 48-41 στο 24', αφού η ελληνική ομάδα έκανε εύκολα λάθη στην πίεση των Βρετανών, αλλά γύρω στο 30' η Εθνική άλλαξε την εικόνα, με τον πίνακα να γράφει 54-55.

Η τελευταία περίοδος είχε την υπογραφή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες έβαλε σπουδαία καλάθια, όμως οι Βρετανοί ισοφάρισαν σε 83-83 και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Βρετανοί έκαναν το 90-86, ο Μπουρούσης κράτησε όρθια την ομάδα και ο Αθηναίου με το τρίποντο στα 3'' έδωσε τη νίκη. Έκανε το 92-84 για να γράψει με 1/2 βολές οι Μαργαρίτης το 92-95.

Δείτε τα τελευταία συγκλονιστικά δευτερόλεπτα του αγώνα...

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Γκαρμπελότο): Σόκο 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Λόρενς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Οκερεάφορ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Νέλσον 3, Κλαρκ 17 (3), Μάρεϊ 12 (2), Φίλιπ 8 (1), Ατσάρα 2, Χέσον 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 22 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 1, Αθηναίου 18 (4), Μπουρούσης 27 (8/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα 4, Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Γκίκας, Γιαννόπουλος 8 (1), Μήτογλου 1 (5 ριμπάουντ).