Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2018

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο μοναδική αήττητη ομάδα στο ΝΒΑ

Αν και χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς νίκησαν τους Ράπτορς και διατήρησαν τον απόλυτο νικών...
στο φετινό ΝΒΑ.

Ο Ελληνας άσος δεν αγωνίσθηκε λόγω τραυματισμού στα πλευρά, αλλά τα «ελάφια» νίκησαν 124-109 την ομάδα του Τορόντο, φθάνοντας στο εντυπωσιακό 7-0, την ώρα που οι Καναδοί ηττήθηκαν για πρώτη φορά εφέτος.

Παράλληλα, μια ακόμη ήττα υπέστησαν οι Λέικερς, που έχασαν με 124-120 από τους Τίμπεργουλβς στη Μινεσότα. Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 32 πόντους, ευστοχώντας σε πέντε τρίποντα στην τελευταία περίοδο και μαζί με τον Καρλ Αντονι Τάουνς, που είχε 25 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 τάπες, ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά δεν μπόρεσε ν' αποτρέψει την πέμπτη ήττα της ομάδας του σε επτά ματς του ΝΒΑ.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 34 πόντους οδήγησε τους Σπερς στο 113-108 επί των Μάβερικς στην παράταση. Ρεκόρ έκανε ο Λούκα Ντόντσιτς με 31 πόντους για το Ντάλας. Στο μεταξύ, οι Σίξερς επικράτησαν 113-92 των Χοκς με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ του Μπεν Σίμονς. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έπαιξε για έξι λεπτά με την Ατλάντα μετρώντας 2 πόντους (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο) και 1 ασίστ. Επίσης οι Μπλέιζερς πέρασαν με 103-93 από την Ιντιανάπολις, ενώ δεύτερο ματς χωρίς τον τραυματία Αντόνιο Ντέιβις και δεύτερη ήττα και για τους Πέλικανς, 116-111 στο Ντένβερ.